Διαφήμιση
Διαφήμιση

Τετάρτη, 11 Ιανουάριος 2017 21:25

Μπάσκετ - Β' Εθνική: Άντεξε μόνο για λίγο στο Κορωπί η Α.Ε.Ν.Κηφισιάς

Mόλις ένα δεκάλεπτο άντεξε στην πίεση του Κορωπίου η ομάδα μπάσκετ της Α.Ε.Ν.Κηφισιάς, η οποία τελικά γνώρισε την ήττα με 77-62 στα Μεσόγεια από την τοπική ομάδα, στα πλαίσια της 13ης (εξ'αναβολής) αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Β' Εθνικής.

Το συγκρότημα του κ.Λιόγα φάνηκε ανταγωνιστικό μόνο στο 1ο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε να κρατηθεί στο σκορ (21-19), όμως ένα πολύ κακό 2ο δεκάλεπτο είχε ως αποτέλεσμα να μείνει πολύ πίσω στο σκορ και να κυνηγάει να ανατρέψει τη διαφορά των 16 πόντων σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι, πράγμα εξαιρετικά δύσκολο.

Έτσι λοιπόν, με ένα επι μέρους 21-7, οι γηπεδούχοι μπήκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 42-26, ενώ παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παιχτών της Α.Ε.Ν.Κ., η διαφορά έπεσε προσωρινά στους 11 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο (58-47), για να επανέλθει στα επίπεδα των 15 πόντων με τη λήξη του παιχνιδιού (77-62).

Μακριά από τον καλό εαυτό του, ο άνθρωπος "καλαθομηχανή" των Κηφισιωτών, ο Φίλιππος Μοσχοβίτης, ο οποίος έμεινε μόλις στους 6 πόντους, ένω μόλις και μετα βίας έγραψαν διψήφιο αριθμό πόντων οι Ψαρόπουλος (12), Καραβανάς (11) και Οικονομόπουλος (10).

ΚΟΡΩΠΙ-Α.Ε.Ν.Κ.: 77-62