Διαφήμιση
Διαφήμιση

Δευτέρα, 13 Νοέμβριος 2017 09:04

Μπάσκετ - Β' Εθνική: Παληκαρίσιο διπλό επί του ΕΦΑΟΖ για τον Πανερυθραικό

Το κλειστό του Ζωγράφου "άλωσε" το απόγευμα της Κυριακής ο Πανερυθραϊκός, συνεχίζοντας τα θετικά αποτελέσματα, καθώς πήρε τεράστιας σημασίας διπλό σε μία απ' τις πιο σκληρές έδρες της Β' Εθνικής, επικρατώντας της ΕΦΑΟΖ με 71-80 !

Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Πανερυθραϊκό, ο οποίος για ακόμη ένα ματς έδειξε χαρακτήρα, παραμένοντας παράλληλα σε σταθερά ανοδική τροχιά.

Η άμυνα και τα υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης από πλευράς "Ερυθρολεύκων" ήταν τα "κλειδιά" της νίκης, απέναντι σε μία απ' τις πιο παραδοσιακές ομάδες της κατηγορίας τα τελευταία χρόνια.

Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλη ήταν συγκλονιστικοί αμυντικά, δεν άφησαν τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους και να βρουν ρυθμό, έκλεψαν πολλές μπάλες, έλεγξαν τον τομέα των ριμπάουντ και αντλώντας ενέργεια από την άμυνα βρήκαν ισορροπία και ήταν αποτελεματικοί και επιθετικά, με σωστή στόχευση και σωστές αποφάσεις.

Είναι χαρακτηριστικό της εικόνας της αναμέτρησης ότι από το 15ο λεπτό και έπειτα, η ομάδα της Ν.Ερυθραίας πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ, με τη διαφορά να φτάνει στο τέταρτο δεκάλεπτο ακόμη και στο +13.

Επόμενος αντίπαλος για τον Πανερυθραϊκό, ο πολύ δυνατός Μανδραϊκός, τον οποίο θα φιλοξενήσει την προσεχή Κυριακή (19/11, 17:00), στο κλειστό "Στέλιος Καλαϊτζής".

Δεκάλεπτα: 16-14, 34-39, 51-57, 71-80

Διαιτητές: Καραβίτης, Φραγκούλη

ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος 4, Εμμανουηλίδης 13 (1), Γκαβασιάδης 16, Κοψιάς, Στάθης 6, Αλεξανδρόπουλος 2, Σαμοθράκης 9, Καστανιώτης 2, Γρατσιάτος 7 (1), Τσιτσιγιάννης, Παπαρέγκας 2, Υφαντής 8 (1).

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 6, Στεργίου, Καλλιανιώτης 20 (5 τρίπ., 8 ριμπ.), Δερμιτζάκης, Τσακίρης 20 (2), Σκάνδαλος 6, Γιαουρτόγλου 2, Κωνσταντινόπουλος, Μπακοδήμος, Αντωνίου 6 (2), Μακρόπουλος 14 (6 ριμπ.), Σταθόπουλος 6 (8 ριμπ., 4 κλεψ.).